Vlada Federacije BiH jučer je u Sarajevu održala tematsku sjednicu i usvojila Informaciju o energetskom sektoru u Federaciji Bosne i Hercegovine. Prezentirana je trenutna situacija u privrednim društvima iz energetskog sektora koja su u nadležnosti Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije. Informacije su zasnovane na podacima dostavljenim od „Elektroprivrede BiH“, „Elektroprivrede HZHB“, „BH-Gasa“, „Operatora – Terminali Federacije“, NTF-a Ploče, te „Energoinvesta“.
„Posla i izazova je dosta pred nama, ali zajedničkim snagama možemo osigurati energetsku stabilnost Federacije BiH“ – naglasio je Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije u Vladi Federacije BiH.
Kao ključne promjene i pokazatelje direktor Energoinvesta Mirza Ustamujić je istakao podatke iz Izvještaja o radu za 2024. godinu gdje je kompanija prvi put ostvarila da su potraživanja od kupaca u odnosu na obaveze prema dobavljačima veće, povećan je koeficijent likvidnosti za 60%, bruto profitna marža uvećana je za 50%, a ukupni rashodi manji su za 20%.
„U prethodnom periodu vrijednost dionica je narasla za 400%, a ono što posebno ističem u planovima za budućnost je usvajanje Plana poslovanja za 2025. godinu kojim je planirana dobit od osam miliona KM, dalje investicije u industrijsku proizvodnju i razvoj proizvoda, rast broja uposlenih do 30% i stvaranje boljeg poslovnog ambijenta, a planirana je i dobit po uposleniku od bruto 30,000 KM po uposleniku“, dodao je Ustamujić.
U izvještaju sa tematske sjednice rečeno je da: „Energoinvest“ u svojoj informaciji daje pokazatelje i plan poslovanja za period 2015-2030. godina, kao i strateške ciljeve osmišljene u skladu s ambicioznom vizijom. Ova kompanija kao potencijalno ključni akter u stvaranju energetske sigurnosti i budućnosti koja bi bila istovremeno tehnološki napredna, ekološki odgovorna i ekonomski održiva, u svom primarnom fokusu ističe energetsku sigurnost, razvoj vlastitih proizvodnih kapaciteta, obnovljive izvore energije, zatim infrastrukturne projekte, regulatorni okvir i geopolitičku dinamiku, te energetsku efikasnost i održivost“.
Cijeli izvještaj možete pročitati na linku: